İBB meclisi ilk kez toplandı… İmamoğlu’ndan ‘partizanlık’ ve ‘metro’ çıkışı: Artık son bulsun

Yerel seçimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk kez meclis toplantısını gerçekleştiriyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan belediye meclisinde, 26 ilçe kazanan CHP, belediye meclis üyesi çoğunluğunu elinde bulunduruyor. CHP; Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Tuzla ve Üsküdar’ı kazanarak elindeki ilçe belediye sayısını 14’ten 26’ya çıkardı.

Açılış konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘partizanlık’ anlayışına karşı çıktığını ifade etti. Sosyal yardımların süreceğini belirten İmamoğlu, imza bekleyen metrolarla ilgili de çağrıda bulundu. İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Ülkemizin ve Cumhuriyet’imizin kurucu değerlerine, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ilkelere layık olacağız. Değerli meclis üyesi arkadaşlarım, 31 Mart seçim sonuçları adaletli, dürüst, sorun çözme odaklı bir siyaset talebinin net ifadesidir. 31 Mart insanları kutuplaştırmayan, ortak akla dayalı, vicdanlı bir siyaset talebinin net ifadesidir. Bizim hizmet anlayışımızda hiçbir kesim bir diğerinin düşmanı ve hasmı değildir, olamaz, olmamalıdır. Partizanlık asla ama asla bizim yönetim anlayışımızda net olarak yoktur. Ekonomik krizde vatandaşımızın en üst seviyede yanında olmaya devam edeceğiz. Kent lokantaları, yurtlar, öğrenci bursları, anne kartlar ve kreşler ile sosyal altyapı projelerimizi daha da artırarak hız vereceğiz. Elimizden gelen her fırsatı ve bulacağımız her kaynağı kullanarak şehrimizin altını metro ağlarıyla örmeye devam edeceğiz. Umut ediyorum ki hiçbir fayda sağlamadığı bu seçimlerle iyice anlaşılan bazı engelleme çabaları da artık son bulur. Bugün kıymetli İstanbul meclisinden tekrar etmek isterim ki başta Beylikdüzü-Sefaköy raylı sistemi olmak üzere, artık bekleyen tüm imzalarımızı atınız. Atınız ki biz de hızlıca şehir olarak işlerimize odaklanalım. İstanbul’un çevre, ulaşım ve trafik sorunlarını hızlıca, hep birlikte çözebilelim.”

BAŞKANVEKİLİ BELLİ OLDU

İBB Meclisi’nde Meclis Başkanvekilliğini CHP’nin adayı Nuri Aslan oy çokluğuyla kazandı. CHP’li Nuri Aslan 184 oy, AKP’li Ahmet Bilal Kıymaz 129 oy aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir